اورجینال بخریم یا کپی

قسمت اول

در بازار ایران به خاطر تحریم ها معمولا پوشاک اورجینال برندهای مطرح که معمولا قیمت بالایی دارند ، شرایط سختی برای حضور و عرضه دارند.

از این بابت کپی های مشابه در بطن بازار جا خوش کرده اند و به راحتی خرید و فروش میشنود و به اصطلاح بازارشان داغ است .

البته که مشتری اجناس اورجینال همیشه وجود دارند و حاضرند هزینه کنند و جنس اصلی تهیه کنند.

تفاوت جزئی محصولات کپی و اورجینال

 

بازار کتونی ها از این بابت که قیمت جهانیشان هم کم نیست بیشتر دچار شکاف شده اند ، اجناس اورجینال عمدتا در نمایندگی ها یا به صورت محدود در خرده فروشی ها هستند و طیف بزرگی هم سهم بازار دست دوم این محصولات شده که از در حد نو! تا تمیز و ... دسته بندی خودشان را دارند و با قیمت بعضا نزدیک به نو هم فروخته می شوند.

 

اما در این میان هایکپی ها جیب مشتری را در دست گرفته به علت قیمت مناسب ، ظاهر مشابه  و کیفیت قابل قبول فروش بسیار خوبی دارند.

 

در واقع مشتری با در نظر گرفتن اینکه از یک کتونی نهایتا تا 1 سال استفاده خواهد کرد و بعد از آن به خاطر تنوع هم شده باید کتونی جدید خریداری کند ترجیح می دهد به جای خرید کفش اورجینال با قیمت ضرب شده در دلار یک محصول مشابه آن با کیفیت قابل قبول خریداری کند.

 

مساله تا اینجا بدون مشکل است و فروشنده های منصف هم با ذکر توضیحات کافی بازار را قابل اعتماد نگه می دارند.

اما متاسفانه هستند دوستانی که اجناس کپی را به اسم اورجینال به مشتری معرفی و نهایتا می فروشند.

مشاهده شده که کپی های عینا مشابه با قیمت 500 تا  800 هزار تومان و هایکپی ها هم با قیمت 300 تا 500 هزار تومان به مشتری به اسم اورجینال فروخته می شود.

البته این دقت نظر مشتری را می طلبد که این مطلب را درک کند که محصول 200 دلاری نمی تواند قیمت 400 ، 600 یا 800 هزار تومانی داشته باشد.

 

انشاءالله در مطالب بعدی بیشتر در این باره صحبت میکنیم .